Saturday, February 28, 2009

Food Storage

Here is 52 weeks of the $20.00 food storage plan, all at once. (found in my notes) so you can make changes accordingly to better fit you.

WEEK ONE
5 lbs sugar $2.00
3 lbs. Crisco $3.00
5 lbs. flour $2.00
5 lbs. rice $2.00
6 cans tuna $2.00
5 lbs. beans $3.00
3 cans spaghetti sauce $3.00
5 lbs spaghetti $3.00

WEEK TWO
1 box oatmeal $3.00
5 lbs lentils $2.00
3 boxes saltines $3.00
1 case ramen noodles $2.50
1 can baking powder $1.50
1 can coffee/cocoa $4.00
5 cans condensed milk $4.00

WEEK THREE
10 lbs. complete pancake mix $5.00
1 gallon pancake syrup $5.00
12 cans cream of chicken or mushroom soup $6.00
2 canned hams $4.00

WEEK FOUR
beef bullion cubes $4.00
Chicken bullion cubes $4.00
Granulated garlic $4.00
Black pepper $4.00
8# brown sugar $4.00

WEEK FIVE
1 #10 can instant potatoes $3.00
6 boxes Little Debbie snacks $6.00
20 lbs chicken @ .49 lb. to home can
2 boxes salt $1.20

WEEK SIX
10# 15% fat (or less) hamburger to can $20.00

WEEK SEVEN
20 cans Progresso or other ‘no water added’ soup $19.80

WEEK EIGHT
two cans coffee $8.00
1 container poultry gravy mix $4.00
1 container brown gravy mix $4.00
2 canned hams $4.00

WEEK NINE
1 box powdered milk $16.00
1 box tea bags $4.00

WEEK TEN
10 boxes breakfast cereal $20.00

WEEK ELEVEN
25 lbs. Sugar $9.00
25 lbs. Flour $5.00
25 lbs. Beans $6.00

WEEK TWELVE
36 pack dbl. rolls toilet paper $10.00
10 lbs. Chicken quarters for canning $9.90

WEEK THIRTEEN
12 cans spinach $6.00
12 cans peas $6.00
12 cans green beans $6.00
2 cans spaghetti sauce $2.00

WEEK FOURTEEN
1 glow stick
assorted seeds

WEEK FIFTEEN
12 cans mixed vegetables $9.00
1 #10 can instant potatoes $3.00
4 canned hams $8.00

WEEK SIXTEEN
1 carton dehydrated hash browns $5.00
12 cans diced tomatoes $6.00
12 cans whole kernel corn $6.00
6 rolls 25 sf. aluminum foil $3.00

WEEK SEVENTEEN
1 #10 can sliced peaches $3.00
1 #10 can sliced apples $3.00
1 #10 can fruit cocktail $3.00
1 #10 can applesauce $3.00
12 cans mushrooms pieces $6.00
2 cans pink salmon $2.00

WEEK EIGHTEEN
16 rolls paper towels $11.00
9 boxes tissue $9.00

WEEK NINETEEN
25 lbs. sugar $9.00
25 lbs. beans $6.00
Large box of Bisquick $5.00

WEEK TWENTY
1 #10 can of cocoa powder $5.00
10 cans refried beans $8.00
10 cans of tuna $5.00
2 - 100 ct packs of paper plates $2.00

WEEK TWENTY-ONE
36 pack dbl. rolls toilet paper $11.00
6 cans spaghetti sauce $6.00
6 lbs of spaghetti $3.00

WEEK TWENTY-TWO
assorted sauces & condiments, 1 of each;
hot sauce
soy sauce
worcestershire sauce
teriyaki sauce
liquid smoke
gravy master
ketchup
mustard
mayo

WEEK TWENTY-THREE
assorted condiments, continued;
pickle relish
olives
pickles
salad dressings

WEEK TWENTY-FOUR
4 cans pink salmon $4.00
3 lbs Crisco shortening $3.00
5 lbs rice $2.00
12 boxes of asst cake mix $9.60

WEEK TWENTY-FIVE
2 lb pk pecan halves $6.00
2 lb pk walnut halves $6.00
12 cans pork & beans $6.00

WEEK TWENTY-SIX
10 lb bag of chocolate chips $9.00
2 cases ramen noodles $5.00
30 packs of kool-aid $3.00
6 lbs of pasta $3.00
__________________WEEK TWENTY-SEVEN
5 lbs sugar $2.00
3 cans pink salmon $3.00
5 lbs. flour $2.00
5 lbs. rice $2.00
6 cans tuna $2.00
5 lbs. pinto or kidney beans for
chili to home can $3.00
3 cans spaghetti sauce $3.00
5 lbs spaghetti $3.00

WEEK TWENTY-EIGHT
1 box oatmeal $3.00
1 bottle canola oil $2.00
3 boxes saltines $3.00
1 lg. pkg. egg noodles $2.50
1 can baking powder $1.50
1 can coffee $4.00
5 cans evaporated milk $4.00

WEEK TWENTY-NINE
1 gal. vinegar $3.00
5# split peas $3.00
1 can Nestle’s Quick $3.00
20 lbs chicken @ .49 lb. to home can
2 boxes salt $1.00

WEEK THIRTY
10# 15% fat (or less) hamburger to make chili to home can $20.00

WEEK THIRTY-ONE
16 cans Progresso or other ‘no water added’ soup $16.00
2 boxes salt $1.00
1 can Nestle’s Quick $3.00

WEEK THIRTY-TWO
2 cans coffee $8.00
1 bottle olive oil $6.00
1 box 48 apple cider drink mix $6.00

WEEK THIRTY-THREE
1 box powdered milk $16.00
1 box tea bags $4.00

WEEK THIRTY-FOUR
25 lbs. Sugar $9.00
25 lbs. Flour $5.00
25 lbs. Beans $6.00

WEEK THIRTY-FIVE
36 pack dbl. rolls toilet paper $10.00
10 lbs. Chicken quarters for canning $9.90

WEEK THIRTY-SIX
5 # stew beef to can $15.00
10 cans tuna $5.00

WEEK THIRTY-SEVEN
25 # rice $10.00
2 canned hams $4.00
6 cans salmon $6.00

WEEK THIRTY-EIGHT
12 cans spinach $6.00
12 cans peas $6.00
12 cans green beans $6.00
2 cans spaghetti sauce $2.00

WEEK THIRTY-NINE
12 cans mixed vegetables $9.00
1 #10 can instant potatoes $3.00
4 canned hams $8.00

WEEK FORTY
1 bone-in ham to can $8.00
12 cans diced tomatoes $6.00
12 cans whole kernel corn $6.00

WEEK FORTY-ONE
1 box powdered milk $16.00
1 3 pk cornstarch $4.00

WEEK FORTY-TWO
1 #10 can sliced peaches $3.00
1 #10 can sliced apples $3.00
1 #10 can fruit cocktail $3.00
1 #10 can applesauce $3.00
12 cans mushrooms pieces $6.00
2 cans pink salmon $2.00

WEEK FORTY-THREE
25 lbs. sugar $9.00
25 lbs. beans $6.00
large box of Bisquick $5.00

WEEK FORTY-FOUR
16 rolls paper towels $11.00
4 boxes asst. hot cereal $9.00

WEEK FORTY-FIVE
1 #10 can of cocoa powder $5.00
10 cans refried beans $8.00
10 cans of tuna $5.00
4 # brown sugar $2.00

WEEK FORTY-SIX
36 pack dbl. rolls toilet paper $11.00
6 cans spaghetti sauce $6.00
6 lbs of spaghetti $3.00

WEEK FORTY-SEVEN
1 large jar peanut butter $4.00
1 can Tang instant drink mix $4.00
6 boxes cake mix $6.00
2 jars jelly or jam $6.00

WEEK FORTY-EIGHT
8 boxes breakfast cereal $16.00
1 can or jar honey $4.00

WEEK FORTY-NINE
20 cans tuna $10.00
16 rolls paper towels $10.00

WEEK FIFTY
1 large jar peanut butter $4.00
2 jars jelly or jam $6.00
5- 100 ct. paper plates $5.00
10 # powdered sugar $5.00

WEEK FIFTY-ONE
6 cans spam or luncheon loaf $9.00
10 # box baking soda $3.00
large pkg. or jar yeast $8.00

WEEK FIFTY-TWO
baking powder $1.50
2 jars or cans honey $8.50
12 cans evaporated milk $9.60 repeat list or focus on what you really need

1 comment:

Homemade by Lisa said...

How ironic that it is the 12 week and I need to buy toilet paper. Huh!